Ailesinden Mesajlar

MEHMET AKİF ERSOY’UN AİLESİNDEN AKİF’E HİTAB;

Torunu Selma Hanımefendinin Dedesine ithaf mektubu

 

Canım Dedeciğim

Çok çok uzun zamandır sana yazmak duygularımı, düşüncelerimi anlatmak, yaşamımı sana anlatıp paylaşmak istedim.

Cesaretimi toplamam gerekti dedem olduğun bize çok güzel bir isim bıraktığın için teşekkür ederim dedem benim.

Seni görmeyi, sesini duymayı gözlerine yakından bakmayı, ellerini öpmeyi çok isterdim…

Bize bıraktığın ölümsüz eserin bizim iftiharımız dedem o nasıl satırlar nasıl bir ateştir ki okurken insan kendinden geçiyor. Yazdıkların o kadar gerçek ki gözünün önüne geliyor insanın. Bazen hüzün dolu bazen öfkeli bazen isyanlardasın ama hep gördüklerin, yaşadıkların ve o zaman yaşananlar vatanımızın, insanımızın, toprağımızın sesi olmuşun, ezilenin haykırışı sesin mısralarında duyulmuş, haksızlıkları haykırmışsın, uyuyanları uyandırıp coşturup vatan için, bayrak için Allah’a sığınıp savaşın, koşun durmayın diye coşturmuşsun.

Canım dedem güzel dedem satırlarını okudukça dostlarının senin hakkında yazdıklarını okudukça daha çok daha çok daha çok seviyorum.

Annemin, dayımın anlattıklarından, onlara yazdığın sevgi ve ilgi dolu mektuplarından ne kadar şevkatli, sevgi dolu, çocuklarına eşine ne kadar bağlı bir insan olduğunu biliyorum.

Ablam doğduğunda ona ne güzel bir şiir yazmışsın beni görseydin benim için de yazardın değil mi canım dedem.

Anneme iki isim göndermişsin Ferda-Selma ne güzel isimler ismimizi çok seviyoruz. Dedeciğim biz de senin gibi insan sevgisi, hayvan sevgisi doluyuz. Allah’ın hediyesi hayatımız senin isminle daha da değerli bizim için.

Yazdığın İstiklal Marşı’mız söylenir-okunurken hep seni düşünürüm. Nasıl nasıl nasıl yazılır böylesine kuvvetli sözler nasıl diye.

Çanakkale için yazdığın destan anlatılamaz güzellikte dedeciğim bize böylesine güzel böylesine rakipsiz böylesine duygulu bir miras bıraktığın için teşekkür ederim.

Kastamonu’da vaaz verdiğin camide seni andım dolaştığın sokaklarda dolaştım kaldığın eve baktım, sanki seni hissettim.

Ankara’da Tacettin Dergahı başka bir duygulu seninle dolu bir yer. Dedem seninle gurur duyuyorum. Seni seviyorum.

Seni okudukça ne kadar çok yönlü bir insan olduğunu görüyorum. Çağının ötesinde bir aydın, kendini hiç düşünmeden vatanı için her şeyi göze alan bir vatansever gönülden inanmış. Allahına, Peygamberine, dinine, bayrağına, toprağına gönül vermiş, sevgisi yüreğinden taşmış bir insan.

Kelimelerle nasıl da güzel anlaşmışsın. İnsanları nasıl da iyi incelemiş, zayıf ve kuvvetli taraflarını ince esprilerle ne güzel anlamışsın.

Arkadaşlığa, dostluğa, dürüstlüğe verilen sözlere ne kadar kıymet verdiğin beni çok etkiledi hep. İnandığın yol en temiz yol dedeciğim.

Sağlam karakterin sonuna kadar dimdik durmanı hiçbir etkinin seni inandığın yoldan saptırmamış ve bu güzel huylarınla insanlık seni asla unutmayacak…

Sözlerine, tavsiyelerine, haykırışına, zaman zaman sessizliğine (bu sessizlik bazen en büyük haykırıştır) Rabbimize, Sevgili Peygamberimize, güzel dinimize çok sevdiğimiz bayrağımıza, toprağımıza, insanımıza, bağlılığın, sevgin, kutsal değerlerimize söz söylemeden, kendini unutup her şeyini feda etmen ne büyük bir yüreğin, ne büyük bu inancın ve ne büyük bir sevgin varmış dedem.

Asım’ın nesli okusun demişsin gelsin her türlü bilgiyi öğrensin, tıp, ziraat, fen, daha ne kadar bilgi varsa, sanat dallarında müzikte, sporda… Bir insanın bir ulusun ilerleyip en önde olmasını sağlıyacak ne varsa, öğrensin istemişsin, ama bütün bunları bizim özümüze uygulayıp, taklitçi olmadan, başkalarına özenmeden kendimizi yetiştirmemiz gerektiğini o zamandan görmüşsün canım dedem benim.

Asımın nesli seni seviyor, anlıyor, gençler okuyor, merak ediyor, sormuyor öğreniyor, daha çok yolumuz var, biliyoruz gençler yorulmuyor. Çalışıyorlar.

Seni seven, senin gibi vatanına, dinine, Allahına, Peygamberine, bayrağına, toprağına, Mehmetçiğine gönülden bağlı, nesiller ve aynı zamanda her türlü bilgiye susamış gençler bizi daha da yüceltecekler.

Dedem, dedeciğim

Seni seviyoruz… Seni özlüyoruz. Senin varlığın bize güç veriyor.

Benim, ablacığımın, torunlarının güzel dedesi hep yanımızdasın…

Ablacığımla beraber sizleri çok konuşuyoruz, anıyoruz…

Mektuplarını okuyoruz, kitabını iftiharla okuyoruz…

Bir gün, evet bir gün buluşacağımızı düşünüyoruz. O güne kadar hepiniz Allah’a emanetsiniz.

Ailen… torunların, Asımın nesli çocuklar seninle var… Gurur duyuyoruz… Dedem benim.

 

Torunun Selma

İstanbul – Nisan 2015